Dzięki wykładowi prof. Krzysztofa Mikulskiego, który odbył się na Wydziale Humanistycznym UWM 9 marca, można było lepiej poznać życie prywatne Mikołaja Kopernika. Przykład? Jak się okazuje, Andrzej Kopernik, przedstawiany jako starszy brat słynnego astronoma, tak naprawdę urodził się później niż Mikołaj.
Wykład prof. Krzysztofa Mikulskiego, który odbył się na Wydziale Humanistycznym UWM 9 marca, pozwolił lepiej poznać życie prywatne Mikołaja Kopernika. Przykład? Jak się okazuje, Andrzej Kopernik, przedstawiany jako starszy brat słynnego astronoma, tak naprawdę urodził się później niż Mikołaj.
Profesor Krzysztof Mikulski przyjechał do Olsztyna, aby swoim wykładem uświetnić obchody Roku Kopernika. Jest on jednym z najwybitniejszych znawców życia kanonika warmińskiego. Jak sam przyznaje, jego zainteresowania Kopernikiem wynikły m.in. z racji pochodzenia. Profesor urodził się w Lidzbarku Warmińskim i w nim spędził pierwszą część swego życia. Jego żona wywodzi się zaś z Górowa Iławeckiego.
– Początkowo zainteresowałem się miejscem urodzenia Kopernika, bowiem w Toruniu stoją dwa domy, każdy z tablicą informującą o tym, że w nim się urodził. Jest jeszcze trzeci dom, który pretendował do tego miana, ale mnie udało się niezbicie ustalić, że to dom w Rynku nr 36 – wyjaśnia profesor.
W miarę, jak historyk zagłębiał się w życie Kopernika, jego zainteresowanie astronomem rosło. W końcu przerodziło się ono w gruntowne studia. Profesor poszukując dokumentów świadczących o pochodzeniu Mikołaja Kopernika, wykonał benedyktyńską pracę. Zaowocowała ona wieloma ciekawymi ustaleniami, niekiedy przeczącymi wnioskom wcześniejszych historyków.
I tak np. rodzina Koperników wcale nie pochodzi ze wsi Koperniki pod Nysą. „Kopernik” to spolszczona nazwa niemieckiego określenia zawodu ludzi trudniących się w średniowieczu wydobywaniem i obróbką miedzi. Przodkowie Kopernika zajmowali się handlem miedzią, a wiemy o tym z zapisków w dokumentach z Krakowa. Tam pojawiają się po raz pierwszy. Ojciec astronoma, także Mikołaj, karierę zawodową zaczynał u bogatego kupca krakowskiego, który był jednym z tych, którzy pożyczyli miastom Toruń i Gdańsk 3000 florenów na wojnę z Zakonem Krzyżackim. Po wojnie wysłali Mikołaja Kopernika (ojca), aby je odzyskał. Ten wywiązał się z misji dobrze. To wzmocniło jego pozycję i z pracownika stał się samodzielnym kupcem. Przeniósł się do Torunia i ożenił z Barbarą Watzenrode – jedną z najbogatszych torunianek. Pochodziła z wykształconego rodu, który do Torunia przybył kilka pokoleń wcześniej z Westfalii.
Mikołaj i Barbara na pewno mieli czworo dzieci, a być może więcej, ale informacji o nich nie ma. Mikołaj, jak ustalił prof. Mikulski, wcale nie był najmłodszy. Młodszy o dwa lata był od niego Andrzej. Mikołaj był bardzo przywiązany do brata do jego ostatnich dni. Andrzej, podobnie jak starszy brat, podążał ścieżką kariery kościelnej, ale w osiągnięciu ważnych stanowisk przeszkodziła mu choroba, której nabawił się na studiach we Włoszech. Zdaniem prof. Mikulskiego, Andrzej był bardziej niż Mikołaj predystynowany do wysokich stanowisk – Mikołaja, jak wiemy, bardziej interesowało zgłębianie nauki.
Jak dowiedzieliśmy się podczas spotkania, nie była to ostatnia wizyta prof. Krzysztof Mikulskiego na UWM z wykładem o Koperniku. Następnym razem opowie o kobietach w życiu wielkiego astronoma.
lek (Źródło: Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie)
Prof. Krzysztof Jan Mikulski − polski historyk, profesor nauk humanistycznych, profesor zwyczajny Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu i w Instytucie Historii Polskiej Akademii Nauk. Jest także członkiem Rady Uczelni.
Rozmowy z prof. Krzysztofem Mikulskim można posłuchać na stronie Radia UWM FM. Z badaczem zainteresowanym życiem Mikołaja Kopernika spotkał się Piotr Szauer.
Olsztyńska część Światowego Kongresu Kopernikańskiego odbędzie się w dn. 21-24 czerwca. Ramowy program wydarzenia dostępny jest na stronie www.rokkopernika.uwm.edu.pl