W Kortowie powstaje urodzinowy obraz dla astronoma.
Niecodzienny prezent dla astronoma to inicjatywa Artystycznej Rezerwy Twórczej UWM w Olsztynie. Włączyć może się w nią każdy. Wystarczy zajrzeć w godzinach 9-14 do Centrum Ekspozycyjnego „Stara Kotłownia” w Kortowie. Na obrazie o powierzchni 80/100 centymetrów zaznaczono ołówkiem 832 kwadraty. Każdy chętny może pomalować jeden malutki kwadrat. Znaleźć powinno się w nim wszystko to, co autor uzna za stosowne i zainspirowane niebem Kopernika.
To przedsięwzięcie integracyjne środowiska akademickiego oraz mieszkańców Olsztyna. Organizatorzy chcą uczcić zarówno rok Mikołaja Kopernika, jak i 550. rocznicę urodzin najsłynniejszego polskiego astronoma. Świętowany będzie również Dzień Nauki Polskiej. Obraz zostanie udostępniony na wystawach organizowanych w różnych miejscach Olsztyna i regionu. „Nasze Niebo Kopernika” będzie także rekwizytem, służącym do opowiadania o nauce i badaniach naukowych.
Powstające zbiorowo dzieło będzie symbolicznym prezentem dla najwybitniejszego mieszkańca Warmii.
– Chcemy pokazać, czym jest nauka. Że jest kumulatywna – sumują się efekty pracy wielu pokoleń. Nauka jest też kolekywna – powstaje zbiorowym wysiłkiem wielu naukowców. I w końcu jest też konektywna – krąży w relacjach między ludźmi, jest rozproszona. – mówił organizator wydarzenia, prof. Stanisław Czachorowski z Wydziału Biologii i Biotechnologii UWM.
Malowanie w poniedziałek 13 lutego rozpoczęli: rektor Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego prof. Jerzy Przyborowski oraz dyrektor Instytutu Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności Polskiej Akademii Nauk w Olsztynie prof. Mariusz Piskuła.
– To ciekawe uczucie. Malowanie jednego, początkującego kwadratu wydaje się sporym wyzwaniem w kontekście zakończenia tego dzieła – mówił prof. Przyborowski.
Rektor UWM nie tylko chwalił pomysł przygotowania prezentu dla astronoma, ale i jego kolektywny sposób tworzenia.
– Obraz powstaje w sposób demokratyczny. Myślę, że Kopernik, człowiek renesansu, mógł jakieś idee demokratyczne wymyślać. Wdrażać by je było w jego czasach trudno – zauważył prof. Jerzy Przyborowski.
Więcej o wydarzeniu można posłuchać na stronie >>> Radia UWM FM.
Źródło: Radio UWM FM, red.