••• 2023 Year of Nicolaus Copernicus

Podsumowujemy konkurs na najlepszy plakat z okazji urodzin Kopernika

Podczas uroczystego otwarcia olsztyńskiej części Światowego Kongresu Kopernikańskiego poznaliśmy nazwiska laureatów konkursu na plakat związany tematycznie z obchodami 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika.

Jednym ze sposobów, w jaki UWM uczcił Rok Mikołaja Kopernika, był konkurs na plakat. Pomysłodawcą wydarzenia skierowanego do artystów z całego świata był dr Jarek Bujny, który na Wydziale Sztuki prowadzi pracownię projektowania graficznego.

Na konkurs wpłynęło 520 prac z kilkudziesięciu krajów. O przyznaniu 12 nagród zdecydowało pięcioosobowe jury finałowe w składzie: Jarek Bujny, Agnieszka Ziemiszewska, Rikke Hansen, Nikodem Pręgowski i Joost Bottema.

Agnieszka Ziemiszewska, członkini jury finałowego, tak podsumowywała wydarzenie: „Z konkursami tematycznymi jest pewien problem, a w zasadzie trudność. Uczestnicy mierzą się z konkretnym zapytaniem (w tym przypadku była to 550 rocznica urodzin Mikołaja Kopernika), co wymaga od nich, jeśli nie sprecyzowanej, to przynajmniej w jakiś sposób określonej odpowiedzi na temat konkursowy. I trafność tej właśnie odpowiedzi ocenia jury. Do konkursu napłynęły prace różnorodne formalnie, niemniej ich poziom był dość wyrównany. Wiele prac posługiwało się wizerunkiem samego Kopernika, planet, układu solarnego. Były też prace posługujące się tylko typografią lub formami abstrakcyjnymi, wymagające od odbiorcy chwili uwagi, aby odczytać ich komunikat”.

Zadowolony z poziomu nadesłanych prac był także inicjator konkursu. Jak przyznał podczas otwarcia Światowego Kongresu Kopernikańskiego w Olsztynie dr Bujny, plakaty, które zgłoszone zostały do oceny jurorów cechowały świetne koncepcje wizualne. Juror chwalił skrótowość w traktowaniu tematu i fakt, że trafiały one w punkt. Dr Bujny podkreślał, że autorzy wykazali się znajomością Kopernika.

Laureatką nagrody głównej i zdobywczynią 3 tys. zł została Natalia Brodacka. Jeden z jurorów, Nikodem Pręgowski, w pracy Brodackiej dostrzegł „poetycką metaforę jubileuszu kopernikańskiego i dialog z tradycją polskiej szkoły plakatu pełnej malarskich gestów”. Wspomniana już Agnieszka Ziemiszewska zauważyła z kolei, że zwyciężczyni konkursu „z niezwykłą lekkością udało się przekazać (…) istotę tematu, łącząc wszystkie jego najważniejsze aspekty (astronomia, planety, rocznica, urodziny) w sposób pozbawiony dosłowności”.

Grand Prix mogło być tylko jedno, ale jurorzy przyznali także kilka innych nagród.

Pierwsze miejsce zdobył Włoch Manuel Dal Pan (nagroda w wysokości 2 tys. zł), drugie – Daeun Lee z Korei Południowej (1500 zł), a trzecie – Guoping Jiang z Chin (1000 zł). Wyróżnienie i nagrodę 500 zł otrzymała Sandra Francuzik, którą doceniono za „odważne i inteligentne poczucie humoru
oraz klarowność kompozycji”.

Jury zdecydowało także o przyznaniu siedmiu wyróżnień honorowych: Simone Di Salvo (Włochy), Su a Kim (Korea Południowa), Bingrui Li (Chiny/Belgia), Kacper Brzezicki (Polska), Karolina Stańczak (Polska), Jakub Doseth (Niemcy), Agata Lędźwa (Polska).

– 6 grudnia otworzymy w naszej uniwersyteckiej galerii „Stara Kotłownia” wystawę wszystkich 97 prac, które zostały wybrane przez jury preselekcyjne – zapowiedział z kongresowej dr Jarek Bujny.

Jury finałowe konkursu:

Jarek Bujny

Jarek Bujny

Pomysłodawca konkursu. Projektant grafik, artysta wizualny, kurator, wykładowca.

Twórca plakatów o tematyce społecznie zaangażowanej. Bada komunikację wizualną w obszarach napięć społecznych oraz problemów zdrowotnych. Prowadzi Pracownię Projektowania Graficznego na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. Jest finalistom wielu konkursów plakatu, wyróżniony m.in. na; Poster Bolivia Bienniale 2019 BiceBi 2019, PlakatFest 2018 w Chorzowie, Taipei International Design Award 2016, Graphis Protest Posters 2, Satyrykon 2022. Jego plakaty były prezentowane na całym świecie w Wenezueli, Meksyku, Chinach, Francji, Niemczech, Hiszpanii, Portugalii, Turcji, USA itd.

Realizował warsztaty z projektowania graficznego ze studentami w Niemczech, Izraelu, Finlandii i na Litwie. Kurator wystaw w Kanadzie, Francji, Niemczech. Stypendysta DAAD. Prowadzi studio graficzne www.bujny.com realizując projekty dla firm oraz instytucji kultury oraz wydawnictw.

Agnieszka Ziemiszewska

Agnieszka Ziemiszewska

Graficzka, edukatorka i kuratorka sztuki

Jej prace były prezentowane na całym świecie. Laureatka nagród i wyróżnień. Obecnie jest profesorem na Wydziale Sztuki Nowych Mediów w Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych w Warszawie.

Wykładała i prowadziła warsztaty na wielu międzynarodowych uniwersytetach.

Jurorka w krajowych i międzynarodowych konkursach i imprezach graficznych. Była również kuratorem i współorganizatorem wielu wystaw w Polsce i za granicą. Portfolio online: www.ziemi.art.pl

Rikke Hansen

Rikke Hansen

Projektantka graficzna i edukatorka. Od kilku lat zajmuje się rozwojem produktu, brandingiem i doradztwem dla firm i organizacji. Obecnie wykłada różne kursy projektowania w różnych szkołach projektowania i uniwersytetach w Danii i za granicą. Pracuje nad projektami rozwojowymi i prowadzi badania w tym zakresie. Ma własne studio projektowe zajmujące się drukiem i projektowaniem cyfrowym, jest także właścicielką warsztatu letterpress. Wiceprzewodnicząca Duńskiego Stowarzyszenia Book Crafting. Mianowana przez Ministerstwo Szkolnictwa Wyższego i Nauki zewnętrznym egzaminatorem w zakresie wyższych pro- gramów kształcenia artystycznego.

Juror na14th BICM, International Poster Biennial Mexico. Cyprus Poster Triennial. Graphis Talent Award. Ukrainian Design: The Very Best Of. International Poster Biennial Lublin. India’s Best Design Award, BI- CeBé International Poster Biennial Bolivia 2021. 11th Poster Triennial Trnava, Ecuador Poster Biennial, TISDC Taiwan International Student Design Competition.

Laureatka COFOD Excelence Award winner. Graphis Platinum, Gold i Silver Awards. China International Poster Biennial Silver Award, MutzurWut, Międzynarodowe Biennale Plakatu Lublin 1st Prize Award. KIDC Excellence Award. Danish Art Foundation Work Grant.

Wystawia, wykłada i prowadzi warsztaty w Europie, na Bliskim Wschodzie, w Azji i Ameryce. Więcej informacji www.wheelsandwaves.dk

Nikodem Pręgowski

Nikodem Pręgowski

Grafik, twórca plakatów i ilustracji. Absolwent Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, gdzie jako kierownik Katedry Projektowania Graficznego uczy studentów m.in. projektowania książek, ilustracji, a także liternictwa i typografii. Założyciel wydawnictwa „Na przykład”. Laureat kilkudziesięciu nagród z zakresu plakatu. Jego prace pokazywane były, m.in.: w Belgii, na Białorusi, w Holandii, Chinach, Czechach, Ekwadorze, Estonii, Finlandii, Iranie, Peru, Rosji, Słowacji, Turcji, USA.

Joost Bottema

Joost Bottema

Wykładowca, projektant graficzny, autor.

Profesor, kierownik Katedry Komunikacji Wizualnej w Merz Akademie, Stuttgart, Niemcy. Doświadczony projektant w zakresie klasycznego projektowania graficznego i platform wydawniczych online (web to print).

Publikuje powieści i artykuły, w których design, sztuka, wzór i struktura są umieszczone w szerokiej perspektywie. Mieszka w Amsterdamie.