••• 2023 Year of Nicolaus Copernicus

Kortowska wystawa plakatów na 550. urodziny Mikołaja Kopernika

Wernisaż wystawy związanej z Międzynarodowym, studenckim konkursem na plakat z okazji 550 rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika. Koncert fortepianowy: Marta Okońska, Mikołaj Budrewicz.

W mikołajki, czyli imieniny wielkiego polskiego astronoma, w kampusie UWM odbył się wernisaż pokonkursowej wystawy plakatów.

Stara Kotłownia to miejsce przyjazne artystom i ich dziełom. Galeria Wydziału Sztuki UWM umiejscowiona jest w zmodernizowanym poprzemysłowym budynku, który świetnie łączy estetykę z funkcjonalnością. W mikołajki, 6 grudnia, o godz. 18.00 odbył się tu wernisaż wystawy związanej z międzynarodowym, studenckim konkursem na plakat, który zorganizowany był z okazji 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika. W galerii można zobaczyć prace nagrodzone oraz zakwalifikowane do finału. Jak informują organizatorzy wystawy, to bardzo obszerna i interesującą prezentacja, pozwalająca zaobserwować różnorodne postawy i temperamenty twórcze młodych projektantów z całego świata.

Mikołajkowym prezentem dla uczestników wydarzenia był koncert fortepianowy.
Marta Okońska, studentka I roku produkcji muzycznej i realizacji dźwięku na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim oraz uczennica PSM I i II stopnia im. Fryderyka Chopina w Olsztynie zaprezentowała utwory Zilchera, Bacha i Chopina. Warto dodać, że młoda pianistka jest laureatką festiwali i konkursów, m.in. Festiwalu Pianistycznego im. Izy Garglinowicz czy World Open Music Competition.


Drugim z muzyków uświetniających wernisaż był imiennik astronoma, Mikołaj Budrewicz, absolwent szkoły muzycznej I stopnia w Giżycku oraz student Wydziału Sztuki UWM, angażujący się także w artystyczne życie miasta. W jego wykonaniu goście wernisażu usłyszeli „Wokalizę” Wojciecha Kilara z filmu „Dziewiąte Wrota”.


Przypomnijmy, że konkurs na plakat był jednym ze sposobów uczczenia Roku Mikołaja Kopernika na UWM. Pomysłodawcą wydarzenia skierowanego do artystów z całego świata był dr Jarek Bujny, który na Wydziale Sztuki prowadzi pracownię projektowania graficznego.

Na konkurs wpłynęło 520 prac z kilkudziesięciu krajów. O przyznaniu 12 nagród zdecydowało pięcioosobowe jury finałowe w składzie: Jarek Bujny, Agnieszka Ziemiszewska, Rikke Hansen, Nikodem Pręgowski i Joost Bottema.

Wystawę można oglądać w Kortowie przy ul. Prawocheńskiego 9.