Olsztyńska odsłona Światowego Kongresu Kopernikańskiego na wymiar nie tylko naukowy, ale też kulturalny. Jednym z wydarzeń towarzyszących ŚKK w Olsztynie jest koncert, który odbędzie się 23 czerwca w katedrze we Fromborku. O godz. 18.30 zaprezentuje się tam Schola Cantorum Kalokagatia. W roli dyrygenta wystąpi Marek Rogalski. W programie koncertu usłyszymy muzykę czasów Mikołaja Kopernika – chorał gregoriański, chóralną polifonię renesansu oraz improwizacje organowe, ukazujące koloryt fromborskiego instrumentu, inspirowane dawnym repertuarem.
Schola Cantorum Kalokagatia to zespół wokalny wykonujący repertuar gregoriański, pieśni narodowe oraz kompozycje polifoniczne (zwłaszcza epoki renesansu). Schola jest złożona głównie z absolwentów Akademii Muzycznej w Gdańsku, a nazwa zespołu nawiązuje do starogreckiego ideału „kalokagathii” – syntezy dobra i piękna.
Zespół ma na koncie nagrody na festiwalach chóralnych – Grand Prix oraz nagrodę dla najlepszego dyrygenta festiwalu na VI Ogólnopolskim Konkursie Chórów w Aleksandrowie Kujawskim (2017), I miejsce w kategorii „Dorosłe chóry kameralne” na III Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Adwentowej i Świątecznej w Sopocie (2017), złoty dyplom i nagrodę specjalną za najlepszą kulturę brzmienia na I Ogólnopolskim Konkursie Muzyki Sakralnej
w Tykocinie (2018), złoty dyplom i nagrodę za najlepsze wykonanie chorału gregoriańskiego na V Międzynarodowym Konkursie Chóralnej Muzyki Sakralnej w Goniądzu (2018).
Marek Rogalski – dyrygent, organista, pedagog – to absolwent Akademii Muzycznej w Gdańsku (specjalności: dyrygentura chóralna oraz muzyka kościelna). W 2018 rozpoczął tam studia III st. w dyscyplinie artystycznej Dyrygentura. Finalizuje przewód doktorski, którego promotorem jest prof. dr hab. Aleksandra Grucza-Rogalska. Otrzymywał stypendia rektorskie dla najlepszych studentów i doktorantów.
Dodatkowo studiował w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy – licencjackie w zakresie organów oraz magisterskie w specjalizacji dyrygentura symfoniczno-operowa pod kierunkiem prof. E. Wiesztordt-Sulecińskiej. Uczestniczył w wielu kursach mistrzowskich z zakresu dyrygentury chóralnej, chorału gregoriańskiego, organów i improwizacji. Ma ponad 20-letnią praktykę jako organista liturgiczny – m.in. w Bazylice Mariackiej w Gdańsku, a obecnie jest organistą Bazyliki Archikatedralnej we Fromborku. Jest też wykładowcą Gdańskiej Szkoły Kantorów.
Od czasu ukończenia studiów regularnie prowadzi zespoły chóralne i instrumentalne; w roli dyrygenta występował publicznie około 300 razy. Obecnie kieruje Orkiestrą Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II st. w Gdańsku, Chórami i Orkiestrami w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych w Elblągu oraz w Państwowej Szkole Muzycznej I st. im. H. Wieniawskiego w Gdańsku. Od roku 2015 osiągnął z prowadzonymi przez niego zespołami wiele sukcesów festiwalowych – m.in. dwukrotnie Grand Prix, 8 złotych dyplomów oraz 5 nagród dla najlepszego dyrygenta.